Dana 01. decembra 2020. godine laboratorijski je potvrđena Aujeckijeva bolest (Morbus Aujeszky – lažno besnilo) kod tri psa dovedena u VET Kliniku Sveti Vrači. Veterinarski Tim VET Klinike Sveti Vrači, 23. novembra je pregledao primljene pse, uočio simptome i o istim izvestio nadležne veterinarske institucije. Sva tri psa uginula su od posledica bolesti! Tekst u nastavku donosimo kako bi vlasnici kućnih ljubimaca znali zaštititi svoje ljubimce. Bolest nije prenosiva na ljude ali je vrlo retka, neizlečiva, fatalna po zaražene životinje sa 100% smrtnim ishodom.
NE HRANITE VAŠE PSE I MAČKE SIROVIM SVINJSKIM MESOM I IZNUTRICAMA! NE SMEJU SE DAVATI NI SIROVE NI TERMIČKI OBRAĐENE KOSTI! MESO MORA BITI TERMIČKI OBRAĐENO!!!
Morbus Aujeszky ili lažno besnilo je akutna kontagiozna virusna bolest mnogih domaćih i divljih životinja izazvana Alphaherpesvirusom, iz roda Varicellovirus. Bolest se karakteriše groznicom, opštim poremećajima koji su karakteristični za encefalomijelitis, a kod većine životinja javlja se i svrab i motorne smetnje koje završavaju paralizom pred uginuće. Bolest se masovno javlja jedino kod svinja, a kod drugih vrsta životinja se javlja sporadično. Mesojedi se obično zaraze uzimanjem sirovog svinjskog mesa ili iznutrica koje nisu termički obrađene. Sitni glodari imaju važnu ulogu u širenju zaraze. Mladunčad obole češće i teže.
Bolest se može preneti INHALACIONO i INGESTIJOM (konzumiranjem sirovog svinjskog mesa, iznutrica i kostiju zaraženih svinja). Bolest mogu preneti glodari (pacovi) i to ujedom ili ingestijom. Vreme koje protekne od trenutka kada životinja pojede zaraženo meso do pojave prvih simptoma iznosi 1-6 dana. Do uginuća kod zaraženog psa dolazi nakon 2-3 dana a nekada i za nekoliko sati. Zaražena mačka može uginuti i pre nego što se pokažu bilo kakvi vidljivi simptomi.
Inkubacija bolesti traje 1-10 dana, a bolest se karakteriše nervnim znacima i lokalizovanim neizdrživim svrabom zbog hiperestezije kožnih nerava i to obično na njušci i nosu. Salivacija (baljenje) je toliko obilna da su grudi i prednje noge vlažne kao da je životinja kupana. Javlja se i malaksalost, anoreksija, indiferentnost prema okolini, anizokorija, odnosno mioza na jednom i midrijaza na drugom oku, kao i paraliza akta gutanja. Posle apatije se javlja nemir za koji je karakterističan uplašen pogled, životinja grize okolne predmete, skače uz zid. Hipertermiju pre uginuća zamenjuje hipotermija, a sve vreme bolesti životinja ispoljava pojačanu žeđ. Nastupom paralize prestaje svrab. Mačke sede kao psi, snuždene su. Smenjuju se napadi uznemirenosti i smirenja. Stalno mjauču, napadaju ostale mačke i pse, ali čoveka nikada. Uginuće nastaje nakon 14-36 sati posle prvih simptoma bolesti.
TERAPIJA ZA OVU BOLEST NE POSTOJI, pa se bolest sigurno završava uginućem. Preventiva je najbitnija kod ove bolesti, obzirom da za nju nema leka. Potrebno je bolesne životinje odmah izolovati i obaviti dezinfekciju prostorije, zabraniti svaki kontakt sa svinjama i svinjskim mesom.
ZAHVALJUJEMO SE KORISNICIMA USLUGA VET KLINIKE SVETI VRAČI ŠTO SU STRPLJIVO ČEKALI NEKOLIKO SATI DA VET KLINIKA BUDE DEZINFIKOVANA.
Ostavite komentar