Nika, mops, stara sedam godina,.. urgentno dovedena u VET Kliniku Sveti Vrači zbog učestalog i bolnog mokrenja, često nemogućnosti mokrenja, povišene telesne temperature, sa blago nadutim abdomenom. Nakon seta dijagnostičkih metoda ultrazvučna sonografija pokazala prisustvo kalcifikacija u mokraćnoj bešici. Hemoragični cistitis i delimična proliferacija sluzokože bešike. Urađen operativni zahvat, kamenje povađeno. Nika prenoćila na intenzivnoj nezi i danas se sa svojim vlasnikom uputila kući u Suboticu. Srećno i dugovečno Nika 🙂
Uloga urinarnog trakta je da ukloni otpadne materije iz organizma. Neke od otpadnih materija su slabo topljive pa se talože u mokraćnom traktu i stvaraju kamenac. Kamenac se može stvoriti u urinarnom traktu i uretri, ureterima i bubrezima. Kamenac nastaje odlaganjem kristala u organski matriks. Tome pogoduje sastav i pH urina, postojeće infekcije, nasledna predispozicija, volumen urina, učestalost uriniranja i svakako način ishrane.
Psi su manje skloni bolestima mokraćne bešike i izvodnog mokraćnog kanala (uretre) u odnosu na mačke. Međutim, donji delovi mokraćnog sistema mogu biti mesto za upale, infekcije, kamenje, ili druge prepreke. Simptomi koji ukazuju da vaš pas možda ima problem sa donjim delovima urinarnog trakta su otežano mokrenje, zamućen urin ili pojava krvi u urinu, intenzivan miris urina i često lizanje urinarnog otvora.
Mokraćno kamenje (uroliti) javljaju se kod 1% pasa. Uroliti se sastoje od kristalisanih minerala, kao što su struviti, oksalati, urati, cistin, ili kalcijum fosfat. Jedan od preduslova za nastanak urolita predstavljaju organska jezgra – deskvamisani epitel, gnoj koji služi kao osnova za taloženje kristala.
Drugi značajan faktor je pojačano izlučivanje minerala urinom – usporeno proticanje mokraće, deficit vitamina A, greške u ishrani – višak kalcijuma i fosfora u hrani, hiperparatireoidizam itd. Kamen se može naći bilo gde u urinarnom traktu. U početku nastaju mikroliti, a vremenom, ukoliko terapija ne započne na vreme, od njih nastaju makroliti. U mokraćnoj bešici on izaziva iritaciju, čime se povećava verovatnoća za nastanak cistitisa ili bakterijske infekcije. U uretri mogu izazvati delimičnu ili potpunu opstrukciju. Kada se to dogodi, protok urina se smanjuje, a kada nastane potpuna opstrukcija, urin se zadržava u telu, dovodeći do postrenalne azotemije.
Određene rase imaju veću sklonost ka urolitijazi. To su dalmatinci, jazavičari, baseti, engleski buldozi, jorkširski terijeri, irski terijeri, lasa apso, mini pudle, šnauceri, ši cu i čivave.
Ukoliko se pravovremeno postavi dijagnoza neke vrste kamena mogu se rastvoriti posebnim veterinarskim dijetama, ili se mogu isprati iz mokraćne bešike, a ukoliko su kamenci preveliki, ili je njihov broj veći ili su drugačijeg hemijskog sastava, tako da se ne mogu rastopiti dijetama, onda je nažalost potrebno njihovo hirurško odstranjivanje. Nakon uklanjanja kamena, zbog preventive, pas mora biti na određenom režimu ishrane kako se kamen ponovo ne bi stvorio. Medicinska hrana podstiče povećano unošenje vode, smanjenje mineralnog sadržaja urina i stvaranje pH koji je inkopatibilan sa vrstom kamena koji je uklonjen.
Kada znamo vrstu kamena, određujemo niz mera kojima se osigurava da se ovakvi zdravstveni problemi kod životinje ne ponove. To se rešava uvođenjem posebnih dijeta sa niskim sadržajem natrijuma, fosfora, kalcijuma, ili magnezijuma, zatim povećanjem unosa tečnosti, ili kroz veći udeo vlažne hrane.
Ostavite komentar