Milica, srednja pudla, stara 15 godina,.. dovedena u Kliniku Sveti Vrači radi uklanjanja zubnog kamenca. Kamenac uklonjen ultrazvučnim kavitronom nakon što je Milica neko vreme „spavala“ u našoj ordinaciji 🙂 Zubni kamenac nastaje mineralizacijom već nakupljenog plaka (tankog bakterijskog filma na površini zuba). Na hrapave površine kalcifikovanog plaka se lako lepe nove naslage bakterija pa se stvaranje kamenca progresivno uvećava.
Za stvaranje kamenca predisponirani su psi malih rasa, stariji psi, psi koji se hrane mekanom hranom, a može biti i genetski determinisan pa se može javiti kod pasa svih starosnih kategorija i svih rasa.
Taloženje zubnog kamenca je problem koji se postepeno pogoršava i pogađa gotovo sve pse i mačke u nekom periodu života. Rezultira bolnim infekcijama desni i periodontitisom, a u najgorim slučajevima i gubitkom zuba i propadanjem vilične kosti
Količina zubnog kamenca koji će se formirati zavisi od više faktora kao što su količina pljuvačke koja se luči, veličina razmaka između zuba i sastav bakterijske mikroflore unutar usta.
Zubni kamenac obično prati upala desni – gingivitis, a vrlo često naslage kamenca se spajaju i zahvataju više zuba. Proces može uznapredovati toliko da dovodi do promena na vratu zuba. Simptomi kod ovog oboljenja su neprijatan zadah iz usta, hipersalivacija, otežano žvakanje. Oboljenja usne duplje često su praćena sa problemima želuca.
Najefikasniji vid terapije je uklanjanje zubnog kamenca ultrazvučnim kavitronom. Postupak nije bolan ali je za psa malo neprijatan pa se obavlja u anesteziji zbog bezbednosti intervencije.
Ostavite komentar